12th Annual
Grace Christian Counseling Center
CHILL In The HILLS
Vicksburg, Miss.
January 11, 2020
10K RUN - Men
Overall: Ryan Crandall 36:35
Masters: Lindon Ratliff 49:12
Grand Masters: Larry East 49:56
14 & Under: Connor Leverette 1:01:14
15-19: Samuel Terrett 1:16:00
20-24: Nick Lenssen 41:28, Harper Moore 50:01
25-29: Andrew Klock 39:06
35-39: Blake Rice 49:51, Marty Welch 55:57
45-49: Thomas Clark 59:31
55-59: Roland Rhodes 53:04, David Moore 1:01:59
60-64: Mark Lipking 52:17, Steve Jones 58:00
65 & Over: Charlie Minor 1:17:02
10K RUN - Women
Overall: Hannah Christensen 44:13
Masters: Chantay Steen 56:02
Grand Masters: Miriam Allred 1:00:48
20-24: Katie Reese 47:40
25-29: Christine Jones 1:13:33, Kelly Paullus 1:16:13
30-34: Lindsay Carruth 58:24
40-44: Emily Williams 1:04:10
45-49: Anne-Marie Obilade 1:05:56
55-59: Kim East 1:07:57
60-64: Debi Aden 1:12:42, Jo Deal 1:21:07
65 & Over: Beth Shoemaker 1:12:25
5K WALK - Men
Overall: Steve Pranger 34:59
Masters: Keith Guy 35:26
Grand Masters: Ron Roma 35:31
14 & Under: Alex Rowe 49:21
50-54: Neal Roberson 37:51
65-69: Rusty Pickett 39:43, Jimmy Taylor 41:12
70-74: Bill Seabergh 38:59, Fred Tracy 55:24
65 & Over: D.P. Scarborough 42:07, George Rice 45:21
5K WALK - Women
Overall: Jennifer Mallard 35:56
Masters: Angel Curry 36:28
Grand Masters: Kelly Sanders 39:20
14 & Under: Kelly Landrum 53:04, Kara Rowe 53:58
25-29: Julie Burke 1:11:03
30-34: Terrie Foster 45:15
35-39: Jamie Pittman 47:55
40-44: Lucinda Landrum 53:05
45-49: Wendy Carney 43:27, Kayla Marsh 57:02
50-54: DeeDee Roberson 42:55, Deanna Boyles 47:10, Elizabeth Ferguson 49:19
55-59: Karen Moore 43:58, Martha Harroff 48:13
60-64: Joyce Beacham 40:40, Diane Martin 44:36, Maureen Corcoran 49:16
65 & Over: Beverly Rice 49:10
ONE MILE FUN RUN
Male: Yosef Agyepong 8:11
Female: April Agyepong 9:30
5K WALK TEAMS
1. Racewalk Mississippi 1:47:25 Keith Guy, Ron Roma, Angel Curry, Neal Roberson, DeeDee Roberson
2. ABCD’s 1:49:54 Steve Pranger, Jennifer Mallard, Bill Seabergh
3. Team Rowe 2:32:38 Elizabeth Ferguson, Alex Rowe, Kara Rowe
************
COMPLETE 10K RUN RESULTS
Age
Place Name Age Time Pace Grade
1 1 Ryan Crandall 26M 36:35 5:55 36:35
2 2 Andrew Klock 26M 39:06 6:19 39:06
3 1 Nick Lenssen 24M 41:28 6:42 41:28
4 1 Hannah Christensen 30F 44:13 7:08 44:13
5 1 Katie Reese 21F 47:40 7:42 47:40
6 1 Lindon Ratliff 43M 49:12 7:57 45:28
7 1 Blake Rice 39M 49:51 8:03 47:28
8 1 Larry East 57M 49:56 8:04 41:13
9 2 Harper Moore 23M 50:01 8:05 50:01
10 1 Mark Lipking 61M 52:17 8:26 41:41
11 2 Roland Rhodes 58M 53:04 8:34 43:26
12 2 Marty Welch 37M 55:57 9:02 54:04
13 1 Chantay Steen 58F 56:02 9:03 44:08
14 2 Steve Jones 62M 58:00 9:22 45:50
15 2 Lindsay Carruth 33F 58:24 9:26 58:08
16 1 Thomas Clark 48M 59:31 9:36 52:54
17 2 Miriam Allred 57F 1:00:48 9:49 48:33
18 1 Connor Leverette 13M 1:01:14 9:53 54:28
19 3 David Moore 58M 1:01:59 10:00 50:44
20 1 Emily Williams 41F 1:04:10 10:21 61:31
21 1 Anne-Marie Oblidade 46F 1:05:56 10:39 60:29
22 3 Kim East 55F 1:07:57 10:58 55:44
23 1 Beth Shoemaker 70F 1:12:25 11:41 47:34
24 1 Debi Aden 61F 1:12:42 11:44 54:53
25 1 Christine Jones 27F 1:13:33 11:52 73:33
26 1 Samuel Terrett 16M 1:16:00 12:16 71:36
27 2 Kelly Paullus 27F 1:16:13 12:18 76:13
28 1 Charlie Minor 74M 1:17:02 12:26 53:20
29 2 Jo Deal 62F 1:21:07 13:05 60:21
************
COMPLETE 5K WALK RESULTS
Age
Place Name Age Time Pace Grade
1 1 Steve Pranger 60M 34:59 11:18 28:09
2 1 Keith Guy 59M 35:26 11:26 28:45
3 1 Ron Roma 66M 35:31 11:28 27:04
4 1 Jennifer Mallard 42F 35:56 11:36 34:12
5 1 Angel Curry 56F 36:28 11:46 29:31
6 1 Neal Roberson 53M 37:51 12:13 32:19
7 1 Bill Seabergh 74M 38:59 12:35 27:00
8 1 Kelly Sanders 51F 39:20 12:42 33:59
9 2 Rusty Pickett 66M 39:43 12:49 30:16
10 1 Joyce Beacham 63F 40:40 13:08 29:49
11 3 Jimmy Taylor 65M 41:12 13:18 31:42
12 4 D.P. Scarborough 76M 42:07 13:36 28:10
13 2 DeeDee Roberson 50F 42:55 13:51 37:33
14 1 Wendy Carney 49F 43:27 14:01 38:29
15 2 Karen Moore 57F 43:58 14:11 35:07
16 2 Diane Martin 63F 44:36 14:24 32:42
17 1 Terrie Foster 34F 45:15 14:36 44:56
18 5 George Rice 76M 45:21 14:38 30:20
19 3 Deanna Boyles 52F 47:10 15:13 40:14
20 1 Jamie Pittman 37F 47:55 15:28 47:03
21 3 Martha Harroff 58F 48:13 15:34 37:59
22 1 Beverly Rice 70F 49:10 15:52 32:18
23 3 Maureen Corcoran 61F 49:16 15:54 37:12
24 4 Elizabeth Ferguson 51F 49:19 15:55 42:36
25 1 Alex Rowe 13M 49:21 15:56 43:54
26 1 Kelly Landrum 9F 53:04 17:08 44:46
27 2 Lucinda Landrum 42F 53:05 17:08 50:31
28 2 Kara Rowe 11F 53:58 17:25 48:00
29 6 Fred Tracy 74M 55:24 17:53 38:22
30 2 Kayla Marsh 46F 57:02 18:24 52:19
31 1 Julie Burke 26F 1:11:03 22:56 71:03
************
COMPLETE ONE MILE RESULTS
Place Name Age Time
1 1 Yosef Agyepong 9M 8:11
2 Jennifer Agyepong 46M 8:37
3 2 Russell Foster 9M 9:20
4 1 April Agyepong 12F 9:30
5 3 Yeshua Agyepong 9M 9:33
6 1 Vienna Christensen 5F 9:56
7 1 Elizabeth Winters 8F 10:21
8 1 Margaret Winters 6F 11:59
9 1 Levi Christensen 3M 12:05
10 2 Ellie Winters 2F 17:02
(Printable PDF copy)